Město Janské Lázně - nový člen Euroregionu Glacensis

Znak

22.4.2011

Janské Lázně - malebné lázeňské středisko s nevšední historií a osobitou architekturou leží na úpatí Černé hory, na jejíž vrchol vede moderní kabinová lanová dráha a město je tak ideální vstupní branou do Krkonoš jak v zimě pro lyžaře,  tak v létě pro pěší turisty a cyklisty. Díky dynamicky se rozvíjejícímu lyžařskému areálu se město stalo špičkovým sportovním a rekreačním střediskem s kvalitní nabídkou všech druhů zimních sportů. Léčebné lázně v klidném centru celoročně poskytují pestrou nabídku lázeňských pobytů.

Nezapomenutelnou atmosféru nedělních lázeňských odpolední navozují pravidelné letní promenádní koncerty s tradičním slavnostním zahájením. Janské Lázně vítají svým klidným lázeňským prostředím všechny, kdož chtějí obnovit své psychické i fyzické síly a zároveň plně uspokojí všechny milovníky zimních i letních sportů.

Přehled historie města Janské Lázně:

Podle trutnovského kronikáře byl teplý pramen objeven Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta  z Trautenberku, dne 6. června roku 1006. První využívání pramene bylo ryze praktické. Termální voda sloužila k pohonu vodního kola, které uvádělo v činnost hamr na železnou rudu. První zprávy o používání termální vody ke koupelím jsou až ze čtrnáctého století, kdy majitel panství Zilvar ze Silbersteinu zde nechal zřídit primitivní lázeňské zařízení pro potřeby svého rodu. Po vymření rodu Silbersteinů roku 1621, měnilo panství často své majitele, mimo jiné byl vlastníkem Albrecht z Valdštejna, Jan Adolf-kníže Schwarzenberg (v roce 1677 dal základ dnešnímu lázeňskému místu tím, že dal u pramene postavit šest nových budov a pověřil Dr. Hettmayera sepsáním učeného pojednání o účincích lázeňského pramene), církev, obchodník s lněným zbožím František Theer z Hostinného aj. 

Roku 1902 koupila lázně obec. Roku 1920 převzala lázně se vším zařízením, pozemky a prameny akciová společnost a nastalo období největšího rozvoje Janských Lázní. Roku 1928 byla uvedena do provozu kabinová lanová dráha na vrchol Černé hory. V roce 1935 dochází k zavedení léčebné metody stavů po dětské obrně podle amerických lázní Warm-Springs. Za druhé světové války sloužily Janské Lázně jako vojenské lazarety a ubytovny pro utečence ze ztracených území. Po skončení války získávají Janské Lázně celosvětový ohlas úspěšnosti léčby stavů po dětské obrně. V rámci Marshalova plánu mělo dojít k vybudování nového lázeňského komplexu.

Po událostech v únoru 1948 však z politických důvodů k tomu nedochází. V tomto období se změnily některé hotely a pensiony v odborářské zotavovny, kde se ročně rekreovalo velké množství pracujících. Došlo ke sloučení bývalé obce Černá Hora s Janskými Lázněmi. Roku 1965 byly Janské Lázně povýšeny na město. V roce 1977 byl uveden do provozu televizní vysílač na Černé hoře a roku 1980 nová kabinová lanovka na vrchol Černé hory. Téhož roku byla otevřena dětská léčebna Vesna. V roce 1982 bylo vytvořeno nové lázeňské centrum, které bylo napojeno na starou kolonádu. Po změně státního režimu v roce 1989 přešly některé hotely a penziony do soukromých rukou, ale lázně jako takové zůstaly státním podnikem. Největší stavbou tohoto období je výstavba areálu Obchodní akademie pro tělesně postižené, uvedeného do provozu v roce 1994. V září 2007 byl v Janských Lázních otevřen první čtyřhvězdičkový designový hotel Omnia. V současné době se připravuje stavební rozvoj v horní části města v okolí centrálního parkoviště.

Více informací naleznete na: www.janske-lazne.cz
01. Hala spacerowa zimą02. Basen uzdrowiskowy03. Dom Zdrojowy04. Miasto z Černą horą05. Miasto zimą06. Widok na halę spacerową07. Widok na miasto08. Otwarcie sezonu uzdrowiskowego09. Dom Zdrojowy Terra10. Protěž – wyciąg krzesełkowy11. Nadajnik na Černej hoře

Kontakty

Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis
Panská 1492
516 01 Rychnov nad Kněžnou