22.4.2011
Město Svoboda nad Úpou leží v malebném údolí řeky Úpy mezi Rýchorským hřebenem a masivem Černé hory v nadmořské výšce 516 metrů. Pro svou jedinečnou polohu je často nazýváno branou Východních Krkonoš.
Podle kroniky S. Huttela měla být Svoboda nad Úpou založena v roce 1009 Petrem Hostolovským, poddaným hraběte Trautenberga z Trutnova. Tento údaj však není podložený. První doložený záznam o městě je z roku 1546, kdy císař Ferdinand I. povýšil Svobodu na městys a udělil jí všechny výsady horních měst včetně erbu. Dne 18. října 1580 dostala Svoboda nad Úpou od císaře Rudolfa II. Statut horního města.
Velkého rozkvětu se město dočkalo ve druhé polovině 19. století, kdy zde byly postaveny papírny, které šířily slávu města po celé Evropě. Železnice sem byla přivedena již v roce 1871 a město se tak stalo výchozím bodem pro celou oblast východních Krkonoš.
Po roce 1989 se Svoboda nad Úpou začala probouzet do nové doby a s otevřením hranic mohla konečně využít své výhodné polohy. S rozvojem turistického ruchu přibylo ve městě několik restaurací a penzionů, byl zmodernizován lyžařský areál, který slouží především rodinám s dětmi, postupnou přestavbou prošel i areál městského stadionu.
Největší investicí poslední doby byla stavba autobusového nádraží, která byla financována z Evropských fondů. V soutěži TOP INVEST byl této stavbě udělen titul ,,Nejlepší investice roku 2009.
Město se snaží, aby nabízelo nejen domácím, ale i všem návštěvníkům dostatek kulturních a sportovních zážitků, při jejichž realizaci se snaží spolupracovat se všemi místními organizacemi a spolky, rybáři a hasiči počínaje, mažoretkami a myslivci konče. Ve svobodském kulturním kalendáři se najde každý měsíc v roce alespoň jedna akce, na které se mohou lidé dobře pobavit. Již několik let město pořádá historicky laďené Rudolfovy slavnosti, tradicí se stává i ples města, rozsvěcení vánočního stromu, lyžařské závody „O pohár Svobody“, pálení čarodějnic či rozloučení s prázdninami.
A na závěr slovo starosty města Svobody nad Úpou Ing. Jiřího Špetly: „Vstupem do sdružení do Euroregionu Glacensis bychom mimo jiné rádi docílili vyšší informovanosti o našem městě na polské straně hranice a našli zde také vhodného partnera“.
Více se o městě dozvíte na
www.musvoboda.cz.