Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička a výstupy projektu Tajemství vojenského podzemí

Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička a výstupy projektu Tajemství vojenského podzemí

IMG_4828Jedním z cílů ministra kultury Lubomíra Zaorálka při jeho dnešní návštěvě Královéhradeckého kraje byla prvorepubliková pohraniční pevnost Hanička v Orlických horách. Tvrz se v nové sezoně představí návštěvníkům v podobě blízké té z roku 1938. Podařilo se to díky projektu Tajemství vojenského podzemí, který po téměř dvou letech skončil na přelomu roku. Pevnost nyní aspiruje na zápis do seznamu národních kulturních památek.

 „Panu ministrovi jsme dnes ukázali jeden z hlavních turistických cílů v Orlických horách, který je součástí linie těžkého opevnění předválečného Československa. Fenomén pevnostní turistiky chceme v našem kraji dále rozvíjet a usilujeme o zápis tvrze Hanička na seznam národních kulturních památek,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

 Dělostřelecký srub pevnosti Hanička je největší v celé republice a v minulém roce se přiblížil podobě ze září 1938.

 „Obnovili jsme původní střílnu, která byla zničena v 70. letech při přestavbě pevnosti na komunikační centrum pro případ ohrožení státu. Jedná se sice o repliku, ale je k nerozeznání od okolních střílen. Novinkou je také stropní dopravník sloužící pro přesun náhradních hlavní z podzemních skladů k houfnicím ve střílnách,“ popsal některé z novinek vedoucí muzea Hanička Pavel Minář.

Projekt s rozpočtem téměř 1,8 milionu eur se ovšem netýkal jen pevnosti Hanička. Jeho partnery jsou provozovatelé vojensko-historických objektů z 20. století na obou stranách česko-polské hranice.

DSC_1974

 „Naším hlavním cílem je využit kulturního dědictví v podobě pozůstatků historických vojenských objektů z 30. a 40. let 20. století a nabídnout turistům nový česko-polský přeshraniční produkt. Potenciál jednotlivých objektů jsme díky novým přístupovým cestám, odstavným plochám a vstupům lépe zpřístupnili a rekonstrukcemi některých částí jsme jim dodali větší autenticitu,“ vysvětlil Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, administrátora celého projektu.

Na tvrzi Stachelberg u Trutnova tak vznikl nový objekt pro výstup z podzemí a parkoviště a také se zprůchodnily chodby spojující stávající trasu. Polští partneři v podzemním městě Osówka upravili podzemí a štolu a v komplexu ARADO, označovaném za Hitlerovu tajnou laboratoř, vybudovali turistické informační centrum, odstavnou plochu a přístupovou cestu.

Projekt Tajemství vojenského podzemí byl z 85 procent financován prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika-Polsko. Jeho součástí byly také workshopy, press tripy pro novináře a nové videospoty k jednotlivým projektům, které najdete zde.

IMG_0007IMG_0006IMG_0005
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM