Ačkoliv se podzim a konec roku 2020 nese v duchu další vlny pandemie koronaviru a zavádění opatření na obou stranách hranice, projekt Česko-polské Hřebenovky dosáhl dalšího mezníku. Podařilo se dokončit a veřejnosti zpřístupnit všechny plánované rozhledny. Turisté tak mohou navštívit nové dominanty česko-polského pohraničí. Přehled všech staveb můžete shlédnout na www.euro-glacensis.cz/hrebenovka
Nedaleko městyse Nový Hrádek na vrcholu Šibeník se nachází zajímavá stavba. Z tubusu původní větrné elektrárny vznikla rozhledna propojená lávkou s novým infomačním centrem v objektu bývalé trafostanice. Jedná se o unikátní využití nefunkčních objektů minulé doby pro nový účel. Nezvyklé architektonické řešení celé stavby má potenciál na podání přihlášky na stavbu roku. Pro lepší dostupnost zde bude k dispozici také menší parkoviště pro deset aut. Na svou vyhlídkovou plošinu si věž z důvodu covidových omezení počkala o něco déle, než bylo původně v plánu, ale v polovině listopadu se jí nakonec dočkala.
Vystoupat na plošinu ve výšce třiceti metrů, která je od 22.prosince 2020 přístupná veřejnosti, je sice velkou výzvou, ale odměnou vám bude krásný výhled nejen na Nový Hrádek, ale i vrcholky Orlických hor, část Polska, nádrž Rozkoš nebo i Kunětickou horu u Pardubic.
Desátou a poslední rozhlednou dokončenou v rámci celého projektu, je věž na polské straně vrcholu Vrchmezí. Ve výšce 1084 m n.m. na nejvyšším vrcholu česko-polské hranice zde polská Gmina Duszniki-Zdrój vybudovala dřevěnou rozhlednu, která se nachází na polovině cesty mezi dvěma významnými chatami Orlických hor Čihalkou nad Olešnicí a Masarykovou chatou u Šerlichu. Jedná se o další obnovu rozhledny na místě, kde v minulých letech stávala a v současnosti je již možné zdolat všechny její schody a patra. Rozhledna nabízí také turistické zázemí v případě nepřízni počasí.
Uprostřed polských lesů nedaleko hranice se na žluté turistické trase nachází vrchol Czerniec, který je druhým nejvyšším vrcholem Bystřických hor. Ve výšce 841 m n. m. se zde původně nacházela a díky projektu opět nachází rozhledna. Z jejího vrcholu můžete za dobré viditelnosti spatřit nejen její nebližší kolegyni na Jagodné a v údolí schovaný neratovský kostel, ale také Kralický Sněžník, Suchý vrch nebo část Orlických hor.
Dřevěná stavba je vrcholem česko-polské spolupráce. Financovaná byla polským partnerem projektu Gminou Międzylesie a dodavatelem byla naopak česká firma Tesmen z Červeného Kostelce. Tato přeshraniční spolupráce sice byla na chvíli zkomplikována jarním uzavřením hranic, vše ale dospělo zdárně do cíle a rozhledna již vítá své první návštěvníky.
Téměř rok od dokončení česko-polského Jánského mostu přes Divokou Orlici v Neratově, byla dokončena také stavba informačního centra na místě bývalé čističky odpadních vod. Najít ho můžete hned pod poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Počátkem roku 2021 bude plně vybaveno a uvedeno do provozu, brzy tak bude moct sloužit prvním turistům a také poutníkům, kteří navštěvují toto výjimečné místo ve stále hojnějším počtu.
Po prohlídce kostela a nasátí jeho mimořádné atmosféry můžete přes most vyrazit na jednu z nových rozhleden. Žlutá trasa vás dovede až do osady Poniatów a odtud po modré doleva na vrchol Jagodna, nebo doprava na kopec Czerniec, kde stojí další dvě nové rozhledny z projektu Hřebenovky.
Součástí projektu je mimo investic také marketingová kampaň, kterou mají na svých bedrech Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký kraj, Euroregion Glacensis a Stowarzyszenie Gmin Zemie Kłodzkiej. Rozběhnuta již byla nová podoba portálu www.hrebenovka.cz , kde se dozvíte nejen, kudy trasa vede a jaké turistické zážitky vás na ní čekají, ale pomocí virtuálních prohlídek můžete navštívit ta nejvýznamnější místa nebo zhlédnout nové propagační spoty. Spoty jsou dostupné také na stránkách euroregionu pod adresou https://www.euro-glacensis.cz/spotyhrebenovka.html nebo na Youtube kanále „Euroregion Glacensis“. Na rok 2021 je dále připravován tradiční kulatý kalendář, jehož stránky budou zdobit právě rozhledny projektu Hřebenovka.
Aktuální informace můžete sledovat a také sami sdílet na sociální síti Instagram. Pod hashtagem #zazijhrebenovku se nacházejí obrazové zážitky z celé trasy Hřebenovky od Jizerských hor až po Jeseníky. Odtud jsou přímo propojeny i se samotným webem hrebenovka.cz.