V rámci oslav 25 let od zavedení územní samosprávy v Polsku se na Velvyslanectví Polské republiky v Praze uskutečnila česko-polská konference veřejné správy a samosprávy. Při této příležitosti udělil prezident Polské republiky Bronisław Komorowski vyznamenání občanům, kteří se zasloužili o rozvoj česko-polské spolupráce. Vyznamenání v Praze předala oceněným velvyslankyně Polské republiky v České republice Grażyna Bernatowicz.
Důstojnický kříž Řádu zásluh o Polskou republiku obdržel Jerzy Cieńciała, čímž byl oceněn za mimořádný přínos k rozvoji regionální hospodářské a sociální spolupráce. Jeho mimořádné znalosti a zkušenosti, související s dlouholetou prací v průmyslu, byly základem početných iniciativ, směřujících k těsnější kooperaci průmyslu v české a polské části Slezska. Jerzy Cieńciała i jako ministr průmyslu a obchodu České republiky ve vládě Jiřího Rusnoka byl skvělým příkladem, jak lze sladit věrnost tradicím předků, hrdost na rodný region a loajalitu vůči zemi, jejímž občanem je.
Rytířem téhož řádu se stal královéhradecký hejtman Lubomír Franc, který se aktivně podílí na rozvoji přeshraniční spolupráce svého regionu s polskými regiony na druhé straně hranice, čehož výsledkem bylo například podepsání partnerské dohody mezi Královéhradeckým krajem a Dolnoslezském vojvodství.
Stříbrným záslužným křížem byl za svůj přínos pro stejnou oblast vyznamenán také Miroslav Kocián, místopředseda Euroregionu Glacensis, který v jeho mateřské obce Bílá Voda společně s obcemi na polské straně hranice realizoval desítky společných projektů. Zároveň stál u zrodu vzniku Euroregionu Glacensis, kde je dodnes aktivní jako představitel vedení.
Vyznamenání bylo uděleno také panu Tomaszu Korczakovi, který je starostou Gminy Miedzylesie a významným samosprávním činitelem v příhraniční polské oblasti Kladska. Během svého působení provedl desítky evropských projektů, díky čemuž se v regionu podařilo odbourat stereotypy a bariery, které jeho obyvatelé zdědili ještě z minulého režimu.
Za svoje zásluhy pro propagaci Polska v zahraničí získal čestnou medaili Bene Merito, kterou ministr zahraničních věcí Polské republiky uděluje zpravidla cizincům, další Polák Czesław Kręcichwost, jehož aktivní působení v Kudowa-Zdrój mělo velký přínos také pro českou stranu hranice. Jako předseda sdružení polských obcí Euroregionu Glacensis a starosta Kudowé-Zdrój přisel spolu s náchodským starostou iniciativou vytvoření strategie rozvoje evropského města Kudowa-Zdrój-Náchod 2014-2024.
„Polsko-česká přeshraniční spolupráce na regionální a místní úrovní bývá často v Evropské unii označována za vzor pro jiné země. Nebylo by to možné bez přínosů jednotlivců. Proto srdečně gratulujeme všem vyznamenaným a doufáme, že toto ocenění bude pro ně další motivací k prací na vzájemném sbližování Poláků a Čechů. Přáli bychom si, aby tato vyznamenání představovala motivací i pro další, kteří by se rádi podíleli na rozvíjení polsko-české sousedské spolupráce“, dodala velvyslankyně Polské republiky v České republice Grażyna Bernatowicz.
V rámci této konference byla na Velvyslanectví Polské republiky v Praze umístěna propagační tabule k projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“. Euroregion Glacensis se v roce 2014 zasloužil o vybudování několika nových rozhleden na česko-polském pohraničí. Tento projekt v dubnu získal ocenění nejinspirativnější projekt Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika. Celkem bylo nominováno 15 projektů, z nichž veřejnost vybrala prostřednictvím internetového hlasování nejzajímavější projekty. První místo obsadil právě projekt „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“.
„Naše vztahy s velvyslanectvím jsou dlouhodobě na výborné úrovni. Využili jsme tak vnější prostory velvyslanectví pro možnost propagovat tento významný projekt na frekventovaném místě Valdštejnské ulice“, dodal Jaroslav Štefek, sekretář euroregionu a iniciátor projektu rozhleden.