Euro Region
Čeština English
Strona główna > O euroregionie > Archiwum aktualności > S cyklobusy do Orlických hor a okolí - tipy na výlety

S cyklobusy do Orlických hor a okolí - tipy na výlety

MH900400262

Vážení cykloturisté, v letošním roce ve spolupráci s regionálními novinami Rychnovský Deník jsou po celou sezónu provozu cyklobusů pravidelně v sobotním vydání zveřejňovány tipy na zajímavé turistické cíle v Orlických horách a okolí, které byly vytvářeny v návaznosti na linky cyklobusů. My Vám nyní pro inspiraci prostřednictvím webových stránek Euroregionu Glacensis veškeré již publikované články přinášíme.

logo_colour_CMYK
logo2
Mapa cyklobusy linky 2013
 

Královskou hřebenovkou s výhledy až do sousedního Polska

9. šedá linka
První díl seriálu putování za zajímavostmi v Orlických horách zavede milovníky cykloturistiky na hřebeny se zastávkou na Kunštátské kapli. Vydáme se za zajímavými místy, která najdete během jízdy po cyklotrase Královská hřebenovka. Abyste se na ni napojili, ideální je využít cyklobus jedoucí z Holic přes Doudleby nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou až na Šerlich. Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji je možné i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole.Cesta za krásnou přírodou Orlických hor začíná ze Šerlichu, kde je konečná již zmiňovaného cyklobusu.Poté je potřeba trochu šlápnout do pedálů a vystoupat na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.). Hřeben je z části odlesněn, jen s nízkým porostem kleče, keřů a borůvčí, takže při dobrém počasí je možné se pokochat neskutečnými výhledy nejen Čech, ale i sousedního Polska.Vhodným místem pro občerstvení a „aktivní“ odpočinek je například Pěticestí. Při relaxování tu můžete hledat geokešku nebo zajít na blízkou Kunštátskou kapli. Barokní stavba stojí na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m n.m. přímo u Jiráskovy horské cesty. Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou pocházeli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací. Dřevo, které těžili, se dodávalo do kutnohorských dolů a do místních skláren.Když se pokocháte pohledem, můžete pokračovat dál na Mezivrší a Anenský vrch s rozhlednou. Následně už trasa klesá až na parkoviště u pevnosti Hanička. Odtud stačí jen sjet do Rokytnice v Orlických horách a tady opět nasednout na cyklobus.

 
 

Náročná pouť podél rašelinišť až za hranice k „sousedům“

3 A - růžová
Touto cyklotrasou se vydáme k „sousedům“. Cyklobusy v Orlických horách už druhou sezonu zajíždějí i za hranice. Jedna z linek (3A) vás dopraví do sousedního Polska, kde si můžete dát pěkně do těla.Kdo má sportovního ducha, miluje přírodu a chce vyplavit endorfiny skutečně naplno, ať se vydá kolem překrásných rašelinišť. Bezmála sedmdesátikilometrová pouť vás dovede zpět domů do Čech, respektive přímo do Rychnova nad Kněžnou, ale komu by to nestačilo, může se napojit v Kostelci či Doudlebách na nedávno dokončenou cyklostezku a pokračovat dál až do Třebechovic pod Orebem či Hradce Králové.
Ale vraťme se ke krásné stezce podél polského rašeliniště u Zieleńce (Torfowisko pod Zieleńcem), kde můžete obdivovat unikátní flóru. Přetrvala zde z doby ledové. Celou oblastí vede naučná stezka, ale pro lepší zhlédnutí celého prostoru byla v rezervaci Topieliska ve výšce 755 metrů nad mořem vybudována dřevěná vyhlídková věž. Určitě stojí za zastavení.Poté už můžete příjemně svištět dál až na hraniční přechod v Bartošovicích v Orlických horách, kde se dostanete zpět na českou stranu. Pokud si budete chtít odpočinout, není nic jednoduššího než dojet k pevnosti Hanička a nechat se průvodcem „protáhnout“ jedním z nejdochovalejších pohraničních opevnění.Dál už cesta směřuje na Rokytnici v Orlických horách, Pěčín a Rychnov. Tady si ještě můžete dopřát odpočinek v lese Včelný, který je od města vzdálený jen krok.
 
 
 

Od zbojníka Ledříčka až ke krásám Zemské brány

8. tmavě zelená linka
Jedna z nejkrásnějších, ale také velmi náročných cyklotras vede přes Zemskou bránu. Milovníci čisté a neposkvrněné přírody si tady na této skutečně horské cestě přijdou na své. Start je nejlepší z Mezivrší, kam se snadno dostanete cyklobusem. Poté už začnete pomalu klesat, ale ne na dlouho. Stezka vede kolem Komářího vrchu na Neratov a odtud už spěšně míří do Bartošovic v Orlických horách. Tady se můžete zastavit u místa zvaného Ledříčkova skála, k níž se dostanete po Pašerácké lávce. Skála dostala název po zbojníkovi Ledříčkovi, který byl Jánošíkem Orlických hor. Ledříček je skutečná historická postava, žil v 19. století. Bohatým bral, chudým dával a byl mistrem převleků. Několikrát byl chycen, vždy se mu ale podařilo uprchnout. Jednou se však přece vojákům podařilo zbojníka vystopovat, on se ve snaze uprchnout do svého úkrytu pokusil vylézt do jeskyně u této skály, avšak lano se mu přetrhlo a on se zřítil z vysoké výšky a zabil se...
9. šedá linka
Po zavzpomínání na dávnou minulost už můžete pokračovat k dalšímu kouzelnému místu, kterým je právě Zemská brána. U starého kamenného mostu určitě sesedněte z kola, protože skalní útvar Zemská brána opravdu stojí za bližší prozkoumání. Peřeje v řečišti řeky dunivě hučí a vodní tříšť vytváří ve slunečním svitu náznaky duhy. Po nadechnutí a načerpání sil se znovu opřete do pedálů. Před sebou máte ještě výstup do Říček v O. h. a odtud přejezd Luisiným údolím, místem, kde se vám naskytnou krásné pohledy na krajinu hor. Na konci údolí se vydáte směrem na Nebeskou Rybnou a poté už přímo do Rychnova. Tady si můžete oddechnout a pogratulovat si ke skvělému výkonu.
 
 

Ostrý výšlap stojí za to. Klášter skrývá mnohá tajemství

10. červená linka
Při putování za zajímavostmi v Orlických horách a okolí se podíváme tak trochu jiným směrem - tentokrát pod Králický Sněžník. Krajina kolem Suchého vrchu a Králík patří k místům, kam se pohodlně dostanete cyklobusem a poté už můžete zkoumat okolí. A že je kam se zajet podívat. Stezka vedoucí ze Suchého vrchu, kam se dostanete pohodlně cyklobusem nesoucím žlutou barvu a číslo sedm, přes Mlýnický Dvůr, lesem na Hedeč a dolů do Králík, patří k těm spíše náročným. Není však příliš dlouhá, a tak i zdatnější děti by ji měly zvládnout. Rozhodně ale na vlastním kole. Stezka vás zavede na úvod ke Kramářově chatě na Suchém vrchu, která je již opět plně v provozu. Jakmile se rozhodnete vyrazit dál, už to bude trochu kopcovitější terén. Výstup na Horu Matky Boží. Z Mlýnického Dvora vás čeká stoupání až na Hedeč, který se pyšní poutním místem, chrámem na Hoře Matky Boží. Rozhodně stojí za zhlédnutí a bližší prozkoumání. Navštívit můžete kostel Nanebevzetí Panny Marie, ambity nebo klášterní zahradu. Nedávno byl také otevřen památník internace, který je svým zaměřením jediný svého druhu v České republice. Můžete zavítat také do obchůdku se suvenýry nebo navštívit restauraci v Poutním domě, kde naberete síly na cestu zpět. Cesta do Králík poté vede jen z kopce, a tak máte ideální možnost k odpočinku. Abyste se dostali zase domů, musíte buď dojet zpět na Suchý vrch, odkud jede cyklobus, anebo se nechat naložit už rovnou v Králíkách
 
 

Pár šlápnutí do pedálu a středověk je na dosah ruky

V tomto díle  seriálu putování za zajímavostmi Orlických Villa Nova. Vydáme se trochu volnějším terénem, kterým dojedete až k zajímavé vesnice z dob dávno minulých. Nejen přírodní krásy Orlických hor je možné během cesty na bicyklu obdivovat. Stejně zajímavým cílem se může stát model středověké vesnice Villa Nova v Uhřínově. Navíc, pokud se vám podaří vytipovat i den, kdy se zde konají speciální ukázkové akce, pak máte o zábavu především pro své ratolesti postaráno. Stezka patří spíše k těm rodinného typu. I méně zdatné dítě ji dokáže s přestávkami zvládnout. S délkou třiceti kilometrů patří k těm méně náročným. Začátek pouti je jako u většiny tras Orlickými horami na parkovišti na Šerlichu, kam se opět dostanete cyklobusem. Odtud se vydáte směrem na Deštné v Orlických horách, kde poté odbočíte směrem na Uhřínov. Cesta vás už pohodlně dovede až do skanzenu. Až se pokocháte zajímavými stavbami, které kdysi „zdobily“ každou vesnici, můžete pokračovat dál v cestě směrem na Rychnov nad Kněžnou, což je konečný cíl. Zhruba v polovině trasy se vám naskytne jedinečný pohled na údolí, a to v místě zvaném Pičberk. Rozhodně stojí za to se zastavit a pokochat výhledem. Při dobrém počasí je viditelnost vynikající. Pak už míříte stále dolů příjemným sjezdem až do Debřecí a nakonec po lesní stezce do Rychnova.

 
 

Na kole lážo plážo Říčkami, kde přijde vlna adrenalinu

8. tmavě zelená linka
Další díl seriálu putování za zajímavostmi v Orlických horách a okolí zavede milovníky cykloturistiky poklidnou trasou do Říček v Orlických horách. Vydáme se  na pohodlnou vyjížďku, kterou zvládne celá rodina včetně zdatnějších dětí. Stačí se dostat do Mezivrší, kam se pohodlně dopravíte cyklobusem, a poté už na kole pádit přes Říčky v Orlických horách až do Rychnova nad Kněžnou. Příjemnou asi třicetikilometrovou trasu si můžete zpříjemnit nádhernou procházkou v oblasti rašeliniště Kačerov. Pokochejte se pestrou mozaikou rašelinných biotopů od nejvlhčích mokřin po suché loučky. Místo patří i k velmi bohatým nalezištím vzácných druhů rostlin a živočichů. Mezi nimi je hned několik druhů motýlů. To však není jediná příjemná
9. šedá linka
zastávka. Další ocení zřejmě žízniví pánové. Po cestě se nabízí hned několik možností, kde si dopřát orosenou sklenici moku. Navíc pokud se zastavíte ve Skiareálu přímo v Říčkách v Orlických horách, můžete si užít trochu zábavy i v létě. Lanovka je tady v provozu a na konec červené sjezdovky se můžete nechat vyvézt spolu se zapůjčenou koloběžkou anebo károu. Dolů vás pak čeká trocha adrenalinové zábavy. Vše zvládnou i větší děti. Poté zase nasednete na kolo a můžete pokračovat směr Rychnov nad Kněžnou. Tato trasa patří k těm nenáročným a příjemným, když nechcete nic dlouhého plánovat a prostě jen popadnout kolo a s rodinou šlápnout do pedálů.

 
 

Kdysi zchátralý kostel, dnes skvost s prosklenou střechou

V tomto díle seriálu putování za zajímavostmi v Orlických horách a okolí zavedeme milovníky cykloturistiky přes Velkou Deštnou do Neratova a Bartošovic. Vydáme se na trochu náročnější trasu, která dopraví zájemce na nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou, která se tyčí do výšky 1115 metrů. Kdo by si chtěl pořádně dát do těla, může vyrazit přímo z Rychnova nad Kněžnou, ale jednodušší cesta vede právě s pomocí cyklobusů. Tím se dopravíte na Šerlich k Masarykově chatě, odkud už můžete zdolávat příjemné lesní terény. Přeci jen, ale nejde o zcela rovné úseky. Ostatně musíte si vyšlápnout na nejvyšší vrchol. Po čtyřech kilometrech dorazíte pod vrchol Velké Deštné. Pří příznivém počasí se můžete kochat dalekými výhledy. Dál poté můžete pokračovat na Pěticestí a odpočinout si u nedaleké Kunštátské kaple. Zpět můžete sjet přímo do centra Deštného a to přes Zdobnici a Luisino údolí avšak přeci jen zdatní cyklisté a ti, kteří mají rádi delší trasy, si mohou cyklovýlet protáhnout až do Neratova. Z Orlického Záhoří vede zajímavá trasa pohraničím, kde narazíte na jedinečné rostliny. Už z dálky můžete obdivovat nádheru neratovského kostela, který se pyšní unikátní prosklenou střechou. Rozhodně stojí za návštěvu. Nedaleko se tyčí také kostel ve Vrchní Orlici a poznat můžete i život v bartošovických chráněných dílnách Kopeček, kde v realitu přetvářejí své nápady hendikepovaní.Z Bartošovic buď můžete pokračovat dál na kole, anebo využít opět cyklobusu pro cestu domů.

Cyklobusové linky ke stažení s cílovou stanicí Šerlich s místem nástupu:

Nové Město nad Metují (přes Olešnici v Orlických horách)
Choceň (přes Týniště nad Orlicí, Vamberk)
Jablonné nad Orlicí (přes Žamberk, Rokytnici v Orlických horách)
Holice (přes Kostelec nad Orlicí, Říčky v Orlických horách)
Jaroměř (přes Českou Skalici, Nové Město nad Metují)
Nové Město nad Metují (Náchod, Kudowa Zdrój)
Lanškroun (přes Českou Třebovou, Žamberk)
Josefov (přes Hradec Králové, Třebechovice v Orlických horách)
 
 

Na kole z kopce, pěšky vzhůru do schodů za majestátní Sněžkou

11. modrá linka
V tomto díle našeho putovního seriálu Vás zavedeme z Rokytnice v Orlických horách až do Letohradu. Vydáme se poměrně snadnou trasou z Rokytnice v Orlických horách do Žamberku anebo až do Letohradu. Trasa vede převážně z kopce a patří tak spíše k odpočinkovým, kdy můžete po cestě navštívit zajímavá místa.Navíc do Rokytnice se můžete nechat vyvézt cyklobusem. Anebo ti zdatnější si to mohou vyšlápnout opačným směrem. Než se opřete do pedálů, můžete se zastavit už v Rokytnici v Orlických horách. Zámecký areál stojí za zhlédnutí stejně jako kostel Nejsvětější Trojice. Poté už se vydáte po značené cyklotrase směrem na Kunvald. Cesta vede povětšinou po silnicích druhých a třetích tříd. Do Kunvaldu dojedete po sedmi kilometrech a rozhodně byste tu měli slézt z kola. Kromě historické „cennosti“ obce se tady nachází u bývalého Divišova statku také vzácná Bratrská lípa jako pozůstatek ze tří lip, vysazených zde roku 1547. Je vysoká 47 m a její obvod je 780 cm. Za malou procházku stojí naučná stezka Dymlov, která seznamuje turisty nejen s řadou zajímavostí, rostlinstvem a živočišstvem, ale i s významnými rodáky zdejšího kraje. Poté už můžete vyrazit dál směrem na Žamberk. Projedete kolem kostela a pomníku směrem k místu nazvanému Pod Krejsůvkem až na dolní konec Kunvaldu. Pokud si chcete trochu zajet a přitom se vykoupat, vyplatí se vám na dolním konci Kunvaldu odbočit směrem na obec Končiny, kterou projedete a dostanete se do
9. šedá linka
Klášterce nad Orlicí. Původně vznikl okolo benediktinského kláštera, který zanikl ve 13. století. Jedinou dodnes dochovanou stavbou je kostel Nejsvětější Trojice, který má kamenný základ hlavního oltáře, stůl, na němž jsou čtyři erby rodu Jiřího z Poděbrad. Když dojedete na konec obce, můžete se smočit ve vodní nádrži Pastviny. Dál na Žamberk můžete pokračovat po silnici směrem na Líšnici, anebo se vrátit zpět na původní cyklotrasu. Do Žamberka to už je pouze několik málo kilometrů. Na okraji města si můžete vydechnout v areálu koupaliště, kde si to na tobogánech a dalších atrakcích užijí i děti. Anebo se zastavte nad městem na Tyršově vyhlídce Rozárka. Z ní jsou krásné výhledy na okolí Žamberka, Orlické hory, Králický Sněžník,
8. tmavě zelená linka
Bukovou horu, Suchý vrch a při dobré viditelnosti i na Sněžku. Kdo by neměl s porcí jednadvaceti kilometrů dost, může pokračovat dál přes Dlouhoňovice a Písečnou směrem na Letohrad. Tady se vyplatí zastavit ve zdejším Muzeu řemesel.
 
 

Místo plné zázraků čeká na jednom z ostřejších výstupů

7. žlutá linka
V dnešním díle se vydáme do okolí Jablonného nad Orlicí. I do těchto míst se pohodlně dopravíte cyklobusem, který vyjíždí z Kostelce nad Orlicí. Jeho trasa vede až do Červené Vody, avšak pokud vystoupíte v Jablonném, můžete si tuto část trasy vychutnat na kole a přidat k tomu i další zajímavá místa v okolí. Na konci stoupání čeká osvěžení.  Jakmile se pokocháte náměstím v Jablonném nad Orlicí, vydejte se do jeho levého horního konce, kde se napojíte na cyklotrasu vedoucí polní cestou směrem na Jamné nad Orlicí. Sotva se do této vesnice dostanete, čeká vás prudké stoupání na jehož konci si ale můžete dopřát příjemné osvěžení. V Jamném u vodárny se dostanete do lesa a budete stoupat na Suchý vrch. Tady byla nedávno opět otevřena Kramářova chata stojící ukrytá v lese.Můžete si tady dát první odměnu v podobě chmelového moku či něčeho jemnějšího a nemusíte se bát případně o své ratolesti, které by v okolí objevovaly krásy přírody. Avšak tato trasa je vhodná spíše pro starší a již fyzicky zdatnější děti, jelikož se jedná o náročnější stoupání. Kostel i kříž s bohatou historií. Poté už vás čeká mírné klesání na Červenovodské sedlo a vydáte se směrem do Čenkovic a dál na Bystřec. Polní cestou se dostanete dál až k místu zvanému Kalhoty, které je ukryto kousek nad Horní Čermnou. Sotva sjedete do této malebné vísky, můžete se smočit ve zdejším koupališti. Právě kolem něj vede dál vaše cesta směrem k Mariánské Hoře. Na ní se nachází kostel Narození Panny Marie, který byl postaven na pozemku, jež původně vlastnil Franz Tschepen, lidově zvaný Čípa. Ten jej daroval, aby zde mohl být svatostánek postaven. Čípa byl člověk zbožný. Říkalo se, že několikrát viděl na Vrších za noci z okna statku jasně ozářenou oblohu. Na tom místě nechal pak roku 1813 postavit veliký honosný kříž. Následně už jen sjedete do Dolní Čermné odkud se vydáte přes Petrovice po polní a lesní pěšině kolem řeky až do Letohradu. Tady se můžete zastavit v Muzeu řemesel a domů se dopravit opět cyklobusem, anebo si dát ještě do těla a vrátit se přes Šedivec, Nekoř, obec Studené a Sobkovice až do Jablonného nad Orlicí. Když zdoláte celou trasu, najedete zhruba 45 kilometrů.
 
 

V sedle kola až do nitra polských Stolových hor

2. hnědá linka
Společně se vydáme již podruhé za hranice České republiky. Na území Polska se nachází řada zajímavých míst a navíc tudy vede i několik tras cyklobusů. Dnes využijeme linky, která směřuje z Náchoda přes Kudowu Zdroj a další polská města až do Deštného. Autobusu však mohou cyklisté v případě této trasy využít jen na malý kousek z Nového Města. Výchozím místem se pro nás stane Náchod. Velmi zajímavou cyklotrasou je takzvaný okruh T. G. Masaryka, který je vyznačen na obou stranách státní hranice. Krásný výlet s náročnějšími pasážemi, které uspokojí i vášnivé cyklisty, začíná na nábřeží. I dál řeku neopouští a prochází údolím Metuje až do Velkého Poříčí a Hronova, kde se můžete zastavit na místech spjatých se spisovatelem Aloisem Jiráskem. Načerpáte energii a navíc se dozvíte zajímavé informace. Pak už se trasa stáčí za státní hranice až na úpatí pískovcových Stolových hor a ke stejnojmennému národnímu parku. Tady stojí zato slézt z kola a na chvíli se stát vnímavým turistou. Stolové hory jsou jediné tabulové hory v Polsku. Národní park na ochranu přírody Stolových hor byl vyhlášen roku 1993. Většina z těchto hor pochází z období Prvohor. Nejvyšší vrchol Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) dosahuje výšky 919 metrů a je tak nejvyšším pískovcovým vrcholem v celé střední Evropě. Vrchol je zajímavý skalním městem a je ohraničen 60 metrů vysokými stěnami. Celá oblast je turisticky velice zajímavá a vyhledávaná. Za navštívení tak stojí i Biale Skaly, které jsou 30 metrů vysoké a jejich jméno návštěvník pochopí, jen co je uvidí. Po přestávce nasedněte zase na kolo a vydejte se do vesničky Stroužné. Z Velké Bukoviny se můžete pokochat pohledem na české území a pak přijde řada na dlouhý sjezd. Ten vede do Jakubovic a další pak do středu lázní Kudowa Zdroj. Tady můžete výlet ukončit a cyklobusem se vydat zpět do Náchoda.
 
 

Od kvetoucích orchidejí k dělostřelecké tvrzi

10. červená linka
S tímto dílem se vydáme po trase, která není příliš náročná a vede v okolí Čenkovic na Orlickoústecku. Do nich se pohodlně dostanete cyklobusem, který vyráží z Litomyšle přes Českou Třebovou a Lanškroun a končí až v Dolní Moravě. V okolí této obce je možné směrem na Lanškroun vyzkoušet hned několik cyklotras. Jedna z nich vede údolím Moravské Sázavy a zvládnou ji i menší děti. Stezka se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Informačních panelů, z nichž se dozvíte mnoho zajímavých informací, je v délce zhruba šesti kilometrů přesně šest. Údolí Moravské Sázavy představuje svým členitým uspořádáním a pestrou skladbou hornin i půd velmi zajímavé podloží pro život řady rostlin. Na jaře tady vytváří neskutečné koberce bledule jarní. Teď v letním období tady zase můžete narazit na kvetoucí orchideje anebo vemeník dvoulistý či bradáček vejčitý. Kdo by si chtěl dát trochu víc do těla, může se z Čenkovic vypravit opět přes Výprachtice až do Štítů, kde stojí za to se zastavit v areálu bývalého koupaliště. Dnes je z něj akrobatický areál bývalého skokana na lyžích Aleše Valenty. Když budete mít štěstí, narazíte na trénující sportovce anebo na některou z exhibičních akcí. Dál můžete pokračovat přes Cotkytli až k rozhledně Lázek. Ta se nachází na stejnojmenném vrchu, který je nejvyšším bodem Zábřežské vrchoviny. Původní dřevěná vyhlídková věž postavená před 1. světovou válkou byla nahrazena v roce 1933 současnou pětipatrovou rozhlednou, která je krytá šindelem. Rozhledna je dvacetimetrová a na vyhlídkovou plošinu vede 87 schodů. Je z ní krásný výhled na Orlické hory, hřeben Hrubého Jeseníku, Lanškrounsko, Českotřebovsko, Rychnovský vrch a za dobré viditelnosti Svatý Kopeček u Olomouce. Kdo by měl chuť se vydat ze štítů ještě o kus dál, místo směrem na Cotkytli by mohl zamířit na Králíky. Jen šest kilometrů od tohoto města se nachází dělostřelecká tvrz Bouda, která je přístupná návštěvníkům. S průvodcem se můžete podívat do nitra opevnění, které bylo součástí celého systému obrany, jež byl postaven ve třicátých letech minulého století. Tvrz Bouda tvoří pět srubů, které jsou hluboko pod zemí propojeny tunely a chodbami. Navíc je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti.
 
Veškeré informace o cyklobusech naleznete zde
Tisknout stránku Drukuj stronę      
Szybkie linki
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM