Připravujeme semináře 'Jak na přeshraniční spolupráci v období 2014- 2020'
dlouho očekávané informace o Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko se již blíží k Vám. Euroregion Glacensis ve spolupráci s RDA zahajuje sérii seminářů, kde budou představeny první již konkrétní informace o nových podporách. Program, tak jako všechny ostatní, má výrazné zpoždění. První projekty, tak zahájí svou realizaci nejspíše až v polovině roku 2016, to je 2,5 roku po spuštění období 2014 – 2020. RDA pro Vás v rámci svého projektu „Zvýšení absorpční kapacity pro plánovací období 2014 -2020“, reg. č. CZ.3.22/3.3.02/14.04268 připravila šest jednodenních vzdělávacích seminářů, které jsou určeny primárně pro starosty a zástupce neziskových organizací plánující přípravu nových projektů do programu přeshraniční spolupráce. Zájemci získají jednak základní informace o nových podmínkách programu, ale budou vyškoleni v postupu přípravy projektu, v určení správného projektového partnera, způsobu formování projektového záměru apod. Na školení se dozví, co se míní pod pojmem přeshraniční efekt a zda jeho plánovaný záměr má správný přeshraniční dopad. Kapacita školení je omezena.
Semináře se budou konat v měsíci dubnu a květnu. Věříme, že informace okolo nové finanční perspektivy v oblasti přeshraniční spolupráce Vás budou zajímat a na seminářích se uvidíme.
Území Euroregionu Glacensis má obrovský přírodní a historický potenciál pro přeshraniční spolupráci. Chceme, aby území našeho euroregionu bylo konkurenceschopné vůči velkým aglomeracím Moravskoslezského kraje a přilehlého polského území, kde spolupráce s Polskem je více tradiční a přirozená. Tyto semináře jsou něco navíc oproti standardním školením v rámci programu, které budou bezesporu provádět implementační orgány jakou jsou JTS, krajské instituce a euroregiony. Chceme více přiblížit specifika spolupráce s polskými subjekty, zdůraznit zásadní rozdílnosti, které se při formování projektových záměrů mohou objevit a chceme na praktických příkladech nastínit posuzování přeshraničního dopadu a efektu daných aktivit. Po absolvování tohoto procesu může žadatel více zhodnotit reálnost podání společné žádosti o dotaci, tak aby zapadal do podmínek programu.
Na setkání s Vámi se těší
Jaroslav Štefek, ředitel RDA