Partneři projektu:
- Dolnoslezské vojvodství
- Liberecký kraj
- Pardubický kraj
- Olomoucký kraj
- Euroregion Glacensis
- Euroregion Nisa
Logo projektu:
Harmonogram:
- realizace v letech 2012 - 2013
Program:
Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013
Prioritní osa III. Podpora spolupráce místních společenství
Oblasti podpory:
3.1 Územní spolupráce veřejných institucí
Celkový rozpočet:
- Celkový rozpočet je naplánován ve výši 269 633,03 EUR
- Rozpočet Euroregionu Glacensis je naplánován ve výši 10 478,94 EUR
Cíl projektu:
- Hlavním cílem projektu je vytvoření Strategie integrované spolupráce 2014-2020, která bude zásadním koncepčním dokumentem identifikujícím oblasti možné spolupráce a navrhujícím opatření pro implementaci. Dalším z cílů projektu je posílení a rozvoj vzájemných vazeb a spolupráce partnerů a vyvážený rozvoj jejich území. V závěrečné fázi realizace projektu by měly být zahájeny procesní kroky spojené s registrací nového právního subjektu, Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Ta představují novou, vyšší dimenzi mezinárodní spolupráce. Smyslem ESÚS je usnadnit a podpořit nejen přeshraniční, ale i nadnárodní a meziregionální spolupráci za účelem posílení hospodářské a sociální soudržnosti.
Aktivity projektu:
- 03. Výměna zkušeností se zahraničními ESÚS
- 05. Obsazení 0,0625 pracovního úvazku pro sekretariát projektu
- 10. Projektové a finanční řízení projektu
Aktivity projektu sledují dlouhodobý cíl partnerů institucionalizovat spolupráci pomocí snahy o založení společného Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) jako vyšší dimenze spolupráce s vysokou přidanou hodnotou. Partneři projektu připravili společné memorandum jako výraz politické vůle spolupracovat při založení nového ESÚS. Společná strategie umožní definovat strategické oblasti přeshraniční spolupráce, identifikovat bariéry jejich rozvoje, navrhne řešení a konkrétní akční plán k jejich naplňování.
Projekt obsahuje aktivity, které přispějí k vzájemnému poznávání partnerů. Jedná se o právní rozbory hierarchie a kompetencí veřejné správy v ČR a PR, systém legislativního procesu, oblasti nutné pro vznik budoucího ESÚS (relevantní daňové, právní a pracovně-právní otázky) nebo zkušenosti s dotační politikou. To vše podpořeno vzájemnými stážemi zaměstnanců. Jednou z aktivit projektu je ustanovení společného sekretariátu projektu, který bude složen ze zaměstnanců partnerů a bude koordinovat stáže, setkání projektového a expertního týmu, podílet se na tvorbě strategie, aktualizovat www projektu a realizovat některé aktivity publicity. U některých partnerů projektu budou členové sekretariátu zároveň plnit funkci projektových a finančních manažerů projektu.